SŁOWO WSTĘPNE
15 styczeń rok 1928
Szanowni Państwo, nastąpiły zmiany w technologii, w nazwach, świat jest inny a nasza misja pozostaje niezmienna:
"Wydajemy pismo w tem przeświadczeniu, że odpowiada ono istotnej potrzebie. Jednak bez współudziału czytelników fachowców pismo nasze nie spełni swego zadania, jakiem jest rozwój spawania w Polsce. Technicy, pracujący na polu spawania, przezwzajemne udzielanie sobie owoców swej wiedzy i doświadczenia, zwiększają swe wiadomości fachowe i rozszerzają pole dla swej pomysłowości, chowając swe zdobycze w notatnikach, ubożą się wzajemnie i sprawa ogólna na tem traci. Łamy naszego pisma, stojąc dla wszystkich otworem, umożliwiają ten kontakt i wymianę idei, która jest podwaliną wszelkiego rozwoju."
W dążeniu do obniżenia kosztów produkcji w przemyśle metalowym, stosowanie spawania, jako najekonomiczniejszego sposobu łączenia metali, oraz cięcia palnikiem jako sposobu obróbki, odgrywa coraz większą rolę. Trudno wyliczyć wszystkie te działy wytwórczości, gdzie spawanie zostało z powodzeniem wprowadzone. Najbardziej jaskrawie występują zalety spawania w naprawach; jednak ostatniemi czasy spawanie znajduje coraz szersze zastosowanie i w produkcji, rozpowszechniając się bardzo szybko na wszelkie gałęzie wytwórczości przemysłu metalowego. Spawanie otwiera przed konstruktorem nowe horyzonty, pozwalając na zastosowanie kształtów, które innemi sposobami byłyby niemożliwe do wykonłnia lub zbyt kosztowne. Zakres stosowania Różnych metod spawania rozszerza się z dnia na dzień i dziś już trudno sobie wyobrazić fabrykę metalową bez spawalni, odpowiednio urządzonej,
W Polsce spawanie nie rozpowszechnia się tak szybko, jak na to zasługuje, głównie przez brak fachowej literatury i prasy, bez czego postęp w technice jest dziś niemożliwy. Temu brakowi zaradzić postanowił Związek Polskiego Przemysłu Acetylenowego i Tlenowego, który za najważniejsze zadanie postawił sobie szerzenie wiedzy o spawaniu wśród ogółu technicznego w Polsce. Pierwszym objawem tej akcji jest powołanie do życia miesięcznika „Spawanie i cięcie metali", który zarazem jest organem oficjalnym Związku.
Wychodząc z założenia, że rozmaite metody spawania i cięcia metali uzupełniają się wzajemnie i każda z nich posiada swoje pole zastosowania, gdzie jest najlepszą i najekonomiczniejszą, postanowiliśmy nie ograniczając się do spawania acetylenowego, które dziś odgrywa największą rolę uwzględnić w naszem czasopiśmie wszelkie inne sposoby spawania, a więc: spawanie ł uko we, zgrzewanie elektryczne stykowe; punktowe i liniowe, spawanie innemi gazami, jak wodór, gaz wodny itp. Cięcie metali palnikiem jak widać z samego tytułu będzie omawiane przez nas w jak najszerszym zakresie.
Jako organ Związku Przemysłu Acetylenowego i Tlenowego, będziemy omawiali w naszem piśmie całokształt spraw związanych z produkcją i zużyciem produktów tego przemysłu, tak dla celów spawalniczych, jak innych, a więc: materjały do spawania, jak karbid, tlen, drut do spawania, pałeczki itp.; zastosowania tych materiałów do innych celów, jak np. karbidu do oświetlenia, tlenu — w lecznictwie i t. p.; u rządz enia spawalni: palniki, wytwornice acetylenowe, butle, maszyny do spawania i cięcia i t. p.
Stawiając największy nacisk na praktyczną wartość czasopisma, prowadzić będziemy osobny dział ciekawych przykładów zastosowań spawania, jak również dział praktycznych wskazówek dla spawaczy z dziedziny samej techniki różnych metod spawania.
Wydajemy pismo w tem przeświadczeniu, że odpowiada ono istotnej potrzebie. Jednak bez współudziału czytelników fachowców pismo nasze nie spełni swego zadania, jakiem jest rozwój spawania w Polsce. Technicy, pracujący na polu spawania, przezwzajemne udzielanie sobie owoców swej wiedzy i doświadczenia, zwiększają swe wiadomości fachowe i rozszerzają pole dla swej pomysłowości; chowając swe zdobycze w notatnikach, ubożą się wzajemnie i sprawa ogólna na tem traci. Łamy naszego pisma, stojąc dla wszystkich otworem, umożliwiają ten kontakt i wymianę idei, która jest podwaliną wszelkiego rozwoju.