Nauka spotyka biznes – pod takim hasłem odbędą się po raz pierwszy w historii Europejskie Targi Nauki. Wydarzenie zbiegnie się
z największymi targami przemysłowymi ITM Industry Europe. W poniedziałek, 16 grudnia podpisano list intencyjny w sprawie organizacji tego przedsięwzięcia. Będą w nią zaangażowane aż trzy podmioty.
Europejskie Targi Nauki, organizowane przez Grupę MTP we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego
oraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbędą się 3-6 czerwca 2025 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Prezentacja polskiego dorobku naukowego
List intencyjny w tej sprawie podpisali: Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.
Ten ważny moment poprzedziła konferencja prasowa, która zgromadziła dziennikarzy prasy lokalnej i ogólnopolskiej.
Celem organizacji Europejskich Targów Nauki podczas kluczowych w tej części Europy targów przemysłowych ITM Industry Europe w Poznaniu jest stworzenie platformy łączącej naukę, innowacje i biznes. Nowy projekt będzie okazją do promocji polskich osiągnięć naukowych i rozwoju technologicznego.
- Cieszę się, że teren Międzynarodowych Targów Poznańskich stanie się miejscem gdzie nauka spotka się z biznesem. Przy tej okazji będziemy też edukować następne pokolenia polskich przedsiębiorców i naukowców a przede wszystkim dawać możliwość wymiany wiedzy i kontaktów o prowadzonych projektach a być może w przyszłości damy szansę na ich wspólny sukces biznesowy. Wydarzenie odbędzie się w czasie targów ITM INDUSTRY EUROPE. To najbardziej nowoczesne targi w kalendarzu Grupy MTP. Mówimy tam o automatyzacji, robotyzacji i gospodarce cyfrowej. Cieszę się, że wyborem organizacji Europejskich Targów Nauki, jest Poznań, miasto akademickie, miasto największych targów w tej części Europy. – mówił Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.
Europejskie Targi Nauki mają umożliwić prezentację osiągnięć uczelni, instytutów badawczych oraz startupów technologicznych, promując współpracę między sektorem naukowym i przemysłowym. Dodatkowo, wydarzenie ma na celu inspirowanie młodych naukowców i przedsiębiorców do innowacyjnych działań oraz nawiązywania kontaktów międzynarodowych.
Zmniejszenie barier współpracy nauki i biznesu
Jak ocenił Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego nowa inicjatywa wpisuje się w strategię obecnego rządu
i Ministerstwa, dla którego współpraca nauki i biznesu jest kluczową kwestią. - Polska nauka musi pracować na rzecz polskich przedsiębiorców i polskiego biznesu. Musimy komercjalizować wspaniałe pomysły naukowców i badaczy i bliżej współpracować
z przemysłem po to aby efekty pracy instytutów badawczych i uczelni mogły być wykorzystywane w praktyce.
To będzie pierwsze tego typu wydarzenie, podczas którego oprócz przedstawienia potencjału firm działających w obszarze innowacji, będziemy mogli pokazać potencjał polskiej nauki. – mówił minister Wieczorek. Zdradził także, że Europejskie Targi Nauki są ważnym elementem szerzej zakrojonego planu w tym zakresie, jesienią 2025 roku zostanie zorganizowana konferencja, której ideą ma być zmniejszenie barier utrudniających współpracę przedstawicieli nauki i biznesu.
Więcej materiału poniżej: